Kostnaden för en hälsosam kost
Kostnaden för en hälsosam kost
Som personlig tränare stötte jag på många människor som visar otaliga ursäkter för varför de inte har gjort det eller enligt deras åsikt kan inte lyckas leda en hälsosam livsstil. Inte tillräckligt med tid för utbildning, inte tillräckligt med pengar för att ha råd med ett fitnesspass, inte tillräckligt med energi för att vara aktiv, fortsätter listan. En av de vanligaste ursäkterna jag hör är att i samband med en hälsosam kost. När jag talar om en hälsosam kost, var försiktig, hänvisar jag till en diet när det gäller att välja en hälsosam kost och inte svälta eller äta selleri i en vecka. Många säger att anledningen till att de inte kan äta hälsosammare livsmedel är helt enkelt att hälsosammare livsmedel är betydligt dyrare än ohälsosamma livsmedel. De hävdar att kostnaderna för en hälsosam kost är för höga, varför de tvingas äta ohälsosamma av ekonomiska skäl. Jag bestämde mig för att undersöka Louisiana State University campus för att ta reda på varför detta är.
Jag började min forskning med undersökningar där fyra frågor ställdes vad deltagarna åt, var de åt och vad de tyckte om hälsosam kost. Resultaten av min undersökning bland 100 studenter visade att 64% av dem trodde att hälsosamma livsmedel är betydligt dyrare än ohälsosam mat. Å andra sidan var 36% oeniga och sa att en hälsosam kost inte var mycket dyrare. Detta gjorde det klart för mig att enligt mitt prov tror många att detta uttalande är sant att hälsosamma livsmedel helt enkelt är för mycket för att ha råd med dem.
I fråga två frågades deltagarna vilken roll i sina beslut för livsmedelsbutiker var viktigast. Resultaten visade att priset spelar den största rollen för 45% av människorna. Smaken på maten var viktigast för 30% av människorna. Matens hälsa var viktigast för 18% av människorna och bekvämligheten var viktigast för 7% av människorna. Dessa resultat visade att även om de tror att hälsosamma livsmedel är dyrare, är deras inköp baserade på matens pris och smak innan de hanterar hälsan. I fråga frågades deltagarna hur ofta de åt snabbmat på en vecka. Resultaten visade att 40% av människorna åt snabbmat 3-5 gånger i veckan, 7% av människorna åt snabbmat 6 gånger i veckan och 32% 1-2 gånger i veckan åt snabbmat och 15% snabbmat åt mindre än 1 gånger i veckan. Denna information berättade för mig att majoriteten av människorna åt 3-5 måltider i veckan från snabbmatrestauranger. Den sista frågan jag ställde spelade en viktig roll i min forskning. Jag frågade deltagarna hur ofta de hade kokt sina måltider utan omedelbar mat. Resultaten av denna fråga visade att överväldigande 55% av deltagarna endast kokade 1-2 måltider i veckan. Dessutom kokade 34% av deltagarna bara 3-4 gånger i veckan, 3% 5-6 gånger i veckan och 11% 7 gånger i veckan. Dessa resultat visade mig att majoriteten av deltagarna lagar mycket lite utom omedelbara livsmedel som ramen -nudlar eller styrka lätt MAC.
baserat på mina insamlade uppgifter om att matens hälsa var tredje i köpet av mat, även om majoriteten hävdade att hälsosamma livsmedel var dyrare. Jag kunde också upptäcka att majoriteten av deltagarna inte lagade sin egen mat och åt snabbmat 3-5 gånger i veckan. Eftersom majoriteten av människor inte lagar mat och äter nästan mat 3-5 gånger i veckan, skulle kostnaden för en hälsosam kost vara dyrare. Om du inte vet hur du ska laga mat, skulle det vara en utmaning att hitta hälsosam snabbmat till ett bra pris. Å andra sidan, om du vet hur du lagar mat, är det mycket billigare att köpa mat och förbereda måltider som är hälsosamma och spara pengar på lång sikt.
Många människor är involverade i att spela Whole Foods och tror att den enda platsen där du får hälsosam mat är en plats som heter Whole Foods. Du behöver inte köpa i den ekologiska gänget på Whole Foods för att vara frisk, trots många människors åsikt. Att äta sunt innebär att fatta bra beslut mot fattiga. Till exempel kostar en 21 -Unzen Box of Cheerios $ 3,98 och en 20,5 -Unzen Box -förmögenhetsälskare 4,18 $. Det ena är ett hälsosamt val, det andra är det inte. Ett annat exempel skulle vara Quakers Instant Havregryn via Poptarts. Poptyper kostar 3,68 USD för 8 paket med 2 stycken och havregryn 3,65 USD för 22 förpackningar. Jag kunde bokstavligen göra det. En McDonald's Big Mac-kombination kostar cirka $ 7, medan en 4-kilos påse med kycklingbröst har samma pris. En het N 'Ready Little Caesars -pizza kostar $ 5,45, en stekt kyckling från Walmart 4,95 USD. Vi har hälsosamma beslut överallt när vi är redo att söka efter det. En påse med frysta grönsaker kostar 1,98 USD, medan en påse med pommes frites kostar $ 2,00. Den enda gången som ohälsosamma livsmedel är dyrare är när du äter bort, och eftersom det tydligen är majoriteten av människorna äter sina måltider, skyller de priset på sina dåliga matvanor. Du kan hitta hälsosamma livsmedel nästan överallt och behöver inte vara rik. I vissa fall kan hälsosamma livsmedel vara viktigare, men inte lika viktiga som människor hävdar.
Sammanfattningsvis tror jag att människor tror att hälsosamma livsmedel är dyrare eftersom de inte förbereder maten själva. Eftersom hälsan när du äter inte har någon högsta prioritet, kommer människor förmodligen inte att äta sunt. Om du går in i en livsmedelsbutik och först letar efter billiga livsmedel, leta efter bra och billiga livsmedel som du inte behöver laga mat. Du kommer förmodligen inte att hitta mycket hälsosam mat i den här kursen, och du kommer förmodligen inte att kasta bort dina två första kriterier för den tredje, nämligen hälsa. Människor köper det som är billigt, bra och omedelbart. Detta är orsaken till problemet som endast kan åtgärdas av konsumenternas handlingar.
Kommentare (0)