The cost of a healthy diet
The cost of a healthy diet
As a personal trainer, I came across many people who show countless excuses for why they have not made it or in their opinion cannot succeed in leading a healthy lifestyle. Not enough time for training, not enough money to be able to afford a fitness pass, not enough energy to be active, the list continues. One of the most common excuses I hear is that in connection with a healthy diet. When I speak of a healthy diet, be careful, I refer to a diet when it comes to choosing a healthy diet and not starving or eating celery for a week. Many people say that the reason why they cannot eat healthier foods is simply that healthier foods are considerably more expensive than unhealthy foods. They claim that the costs for a healthy diet are too high, which is why they are forced to eat unhealthy for financial reasons. I decided to research on the Louisiana State University campus to find out why this is.
I started my research with surveys in which four questions were asked what the participants ate, where they ate and what they thought about healthy eating. The results of my survey among 100 students showed that 64% of them believed that healthy foods are considerably more expensive than unhealthy food. On the other hand, 36% disagreed and said that a healthy diet was not much more expensive. This made it clear to me that according to my sample, many people believe that this statement is true that healthy foods are simply too much to be able to afford them.
In question two, the participants were asked what role in their decisions for grocery shopping was most important. The results showed that the price plays the biggest role for 45% of people. The taste of the food was most important for 30% of people. The health of the food was most important for 18% of people and the convenience was most important for 7% of people. These results showed that, although they believe that healthy foods are more expensive, their purchases are based on the price and taste of the food before dealing with health. In question, the participants were asked how often they ate fast food in a week. The results showed that 40% of people ate Fast Food 3-5 times a week, 7% of people ate Fast Food 6 times a week and 32% 1-2 times a week ate fast food and 15% Fast food ate less than 1 times a week. This information told me that the majority of people ate 3-5 meals a week from fast food restaurants. The last question I asked played a major role in my research. I asked the participants how often they had cooked their meals without instant food. The results of this question showed that overwhelming 55% of the participants only cooked 1-2 meals a week. In addition, 34% of the participants only cooked 3-4 times a week, 3% 5-6 times a week and 11% 7 times a week. These results showed me that the majority of the participants cook very little except instant foods such as ramen noodles or strength Easy Mac.
based on my collected data that the health of the food was third in the purchase of food, although the majority claimed that healthy foods were more expensive. I was also able to find that the majority of the participants did not cook their own food and ate Fast Food 3-5 times a week. Since the majority of people do not cook and eat almost food 3-5 times a week, the cost of a healthy diet would be more expensive. If you don't know how to cook, it would be a challenge to find healthy instant food at a good price. On the other hand, if you know how to cook, it is much cheaper to buy food and prepare meals that are healthy and save money in the long run.
Many people are involved in the play of Whole Foods and believe that the only place where you get healthy food is a place called Whole Foods. You don't have to buy in the organic gang at Whole Foods to be healthy, despite the opinion of many people. Eating healthy means making good decisions against poor. For example, a 21 -unzen box of Cheerios costs $ 3.98 and a 20.5 -unzen box fortune lovers $ 4.18. One is a healthy choice, the other is not. Another example would be Quakers Instant Oatmeal via PopTarts. Pop types cost 3.68 USD for 8 packs with 2 pieces and oatmeal 3.65 USD for 22 packs. I could literally do it. A McDonald’s Big Mac combination costs about $ 7, while a 4-pound bag of chicken breast has the same price. A hot n 'Ready Little Caesars Pizza costs $ 5.45, a roast chicken from Walmart 4.95 USD. We have healthy decisions everywhere when we are ready to search for it. A bag of frozen vegetables costs 1.98 USD, while a bag of french fries costs $ 2.00. The only time that unhealthy foods are more expensive is when you eat away, and because there apparently the majority of people eat their meals, they blame the price of their poor eating habits. You can find healthy foods almost everywhere and do not have to be rich. In some cases, healthy foods may be more important, but not as important as people claim.
In summary, I think that people believe that healthy foods are more expensive because they do not prepare the food themselves. Since health when eating has no top priority, people will probably not tend to eat healthy. If you enter a grocery store and first look for cheap foods, look for good and cheap foods that you don't have to cook. You will probably not find very healthy food in this course, and you will probably not throw away your first two criteria for the third, namely health. People buy what is cheap, good and immediately. This is the cause of the problem that can only be remedied by the actions of consumers.
Kommentare (0)